חג אביב שמח

עודכן ב: 5 אפר 2020

"ַויעשׂ יְהוָה אֱלֹהִים לְאָדָם וּלְאִשְׁתּוֹ, כָּתְנוֹת עוֹר—וַיַּלְבִּשֵׁם"(בראשית ג' כ"א)

הפשט מלמד על בושה שאחזה באדם וחוה שנתפסו בקלקלתם "ערומים", אבל מאחורי הפסוק מסתתרת אמת אחרת, על מקומנו בעולם, על החיבור שלנו למקור, על בחירות, על חרות ועל אור. אולי דווקא בימים שכאלו יש לזה משמעות אחרת, על מקומנו בעולם. את הסיפור המקראי על אדם, חווה והנחש כולנו מכירים, הוא עוסק בפיתוי, בהטלת אחריות, בתאוות, בחטא ובעונש. הוא פשט שעשוי להסביר תופעות שנדרש להן הסבר לכאורה אבל יש כאן דברים עמוקים הרבה יותר. כתנות העור קשורות בתאוות, בהשגה עבור האגו והעצמי, בחיפוש האושר במקורות חיצוניים, בסיפוקים מידיים, בהתנהלות אימפולסיבית כדי להשיג גירויים חזקים שיספקו את הרצון שלנו להרגיש מאושרים ובאכזבה כשהאור שנכנס מסתלק כלעומת שבא כשאנחנו אוכלות שוקולד, קונות בגד, עוטות על עצמינו מלבוש, או מתקשטות כדי להרגיש טוב יותר. כל אלו הן הסחות דעת לעבודה האמיתית ולרצון של כולנו להשיג אושר פנימי, אור שנשאר וממלא את הכלים בלי לשבור אותם ובלי שיסתלק.

כמובן שכאן מונחת עבודה עמוקה של התגברות והתעלות מעל התאוות הרגעיות ושל החלטה מי שולט בחיים שלנו. האם זה הגוף, האם זו הנפש? החרות האמיתית אינה קשורה בכתנות עור שחוצצות בינינו ובין האמת, אלא בבחירה של מי מנהל את החיים שלנו, האם הגוף והנפש שקשורה בתאוות שמרוקנות ושוברות את הכלים, או החלק העליון שקשור בחיים, ביעוד, בעבודה פנימית שמתעלה מעל הסחות הדעת. ומה הקשר לפסח??? חג החרות בפתח, כדי להזכיר לכם מהי חרות אמיתית, אבל לא צריך חג כדי לזכור שבכל רגע ורגע אתם בוחרים מי ינהיג אתכם, האם העור, האור שמסתלק, או האור האינסופי שקיים אצל כל אחד מכם בפנים.


אז החג ממש בפתח וזה אומר שלמרות מצבנו נמשיך להיות מוצפים בהמון מידע על מספר הקלוריות בגפילטע פיש ובמצה קלה, אבל זה לא מה שחשוב בעיני. צפוי לנו חודש עם ארוחות משפחתיות (גם בהרכב הביתי שמלווה אותנו כבר חודש שלם), ולכן השאיפה שלנו מאוד פשוטה: לקום מהארוחה אחרי שהיה לנו טעים ואנחנו מרגישים טוב. המשמעות של להרגיש טוב עבורי היא שהבטן לא "מפוצצת" אלא שיש לנו מלאות נעימה. אם נאסור על עצמנו לאכול מזונות שאנחנו אוהבים (אלא אם אסור לנו אותם לחלוטין מבחינה בריאותית מחשש זיהום למשל), נמצא את עצמנו בסופו של דבר עם פיצוי כזה או אחר.

לכן, מזמינה אתכם ליהנות בחג (כמו בכל ארוחה, אבל אולי יותר מהרגיל כעת), להקשיב לאיתותים של הגוף, לאכול כשאתם רעבים ולסיים כשאתם שבעים, בלי לחשוש מהקלוריות.

זכרו כי ערב פסח, או ליל שבת, או סתם יום חול, מחולקים בדיוק לאותן 24 שעות, הקיבה שלנו אינה משתנה על פי לוח השנה ולמרות זאת לקראת כל חג אנחנו נכנסות "לכוננות ספיגה", הפחד מהשמנה ומאיבוד שליטה מלווה אותנו כבר מסופו של החג הקודם. זוהי כרוניקה ידועה מראש של מי "ששומרים", "מקזזים", "סופרים" ומחכים "לאחרי החגים", כבר לא שלנו! זו בסה"כ עוד ארוחת ערב, חגיגית אמנם, עם אנשים שלא ראיתן מזמן, לבושים יפה, מחכים רק לרגע שמישהו יגיד "שולחן עורך".

איך בכל זאת אפשר לייצר שגרה בתוך החוסר שגרה? אחד הדברים שלי עוזרים בימים האלו היא קודם ההבנה שתמיד לאורך השנה יהיו ״ימים מיוחדים״:יום הולדת, אירוע, מסעדות, חגים ושבתות. ואני בתוך הציר הזה מבינה שאני צריכה ללמוד לנוע בתוכו, ליצור לי אבני דרך, שייצרו לי ״הצלחה בלתי נמנעת״. בימים האלו אני ממש מתכננת לי איך ייראה היום שלי מהבוקר עד הערב.

אם יש לי ארוחה חגיגית בערב,אני דואגת להזין את הגוף שלי בצורה המיטבית ביותר לאורך כל היום ולא להגיע לשולחן החג -מורעבת! אם תגיעו ״מורעבים״ סביר להניח שתאכלו הרבה יותר והחג הזה יהיה גדול יותר ,משמין יותר. תדאגו לאורך כל היום לא להרעיב את התאים שלכם ולספק לגוף שלך הזנה שתשאיר אתכם שבעים חיוניים ורגועים.

תפרסו את היום שלכם לבין 4-5 ארוחות. 3 ארוחות עיקריות +ביניים אחת, אל תוותרו אל אף אחת מהארוחות. אם יש צורך אז עוד ביניים אחת.


ומה עם הקינוח?מה עם העוגה? אתם בטח שואלים.... תראו,אם אתם מכירים את עצמכם ויודעים שלא תסתפקו בביס אחד... (ואגב זה ממש לא אשמתתכם בכל מקרה, כי סוכר (כן כל סוכר) משחרר אצלך הורמון עונג שגורם לך לכהות חושים ולרצות עוד ועוד ועוד מאותו הקינוח). במקרה הזה: פשוט תוותרו מראש. זה הוויתור הכי משתלם שתרגישו. כי זאת ההזדמנות שלכם להתחיל להחזיר שליטה לחייכם ולהרגיש מה זה אושר אמיתי.

ותזכרו החיים על הרצף-רצופים ימים ״מיוחדים״ של חוסר שגרה. קבלו אותם כחלק בלתי נפרד מחייך ותהנו מכל הטוב שיש להם להציע.

אז... שהכל יהיה רק דבש (או בעצם סילאן בחג הזה) ואם לא כל, אז הרבה... בקיצור מגיע לנו שיהיה לנו קצת טוב. אז שיהיה לנו יותר קל השנה ושנזכה לחייך, גם בימים שכאלו ולהגיד תודה- תודה על מה יש. להבין שיש סיבה לדברים שקורים סביבנו ולהאמין שהם רק יחזקו ויכשלו אותנו, גם בשנה הבאה!!!!

חג חירות שמחחחחחח תעשו חיים, תהנו ו