רעיונות לפעילויות עם הילדים בתקופה זו

עודכן: 13 באפר׳ 2020

אז כולנו התבשרנו כי בשבועות הקרובים הילדים בבית. ניסיתי לרכז כאן אוסף של פעילויות שניתן לעשות בבית או בגינה למטה.

יש כאן מגוון פעילויות שמתאימות לגילאים שונים אבל עם התאמות קטנות כמעט כל פעילות יכולה להתאים לכל הגילאים. אז אם תרצו שהתקופה הקרובה תעבור בכיף והנאה זה הזמן להתכונן ולהיות מוכנים עם מגוון פעילויות והכי חשוב לשמור על מצב רוח טוב, למענכם ולמען ילדיכם.


א. הגדירו תיאום ציפיות ברור לתקופה הקרובה - בעת עבודה מהבית עם ילדים, אתם זקוקים לשיתוף הפעולה של כולם. צרו פגישה משפחתית והסבירו לילדכם שאתם צריכים להתמקד בשעות העבודה. עבודה מהבית מצריכה מאמץ משותף של כולם.

ב. צרו חלל למשחקים וייעדו חלל עבודה שקט וללא הפרעות, במידת האפשר.

ג. צרו יחד רמזור לדלת - טיפ מאלו שעובדים מהבית אשר משתמשים ב"רמזור תאורה", ההורה מניח טבעת גדולה בצבע אדום, צהוב או ירוק על ידית הדלת / שולחן העבודה. ירוק פירושו- ניתן להיכנס, צהוב פירושו- לשאול קודם ואדום אומר- לא להפריע. זה הופך את הפרודוקטיביות לסוג של משחק לילדים בצורה ויזואלית וקלה להבנה.

ד. בנו יחד תכנית מטלות מהנה עבורם - כל עשייה איתכם היא לימוד ומשחק, זה נהיה ממש כיף לקפל כביסה ולהחזיר דברים למקום - זה לא מטלה, זה משחק חדש :( . לשים במדיח, לשטוף יחד כלים, לחתוך ירקות למחר וכן הלאה. במיוחד בשביל זה נוצר המשחק צנצנת "משעמם לי", בקובץ תוכלו למצוא את כל העזרים ובסופו הוראות מפורטות להכנת המשחק. .

ה.תזכירו לעצמכם שאתם בבית, היום ארוך ויש לזה יתרונות - לא ממהרים לשום מקום, אז עושים הכל בנחת. זו הזדמנות לעבוד ברזולוציות שלא מתאפשרות תמיד. למשל, לתת להם לעשות לבד כל מיני דברים שאולי ביומיום לא תמיד מתאפשר כי ממהרים: לנסות גם חמש פעמים לגרוב את אותה הגרב, להשחיל את הכפתור וכו׳. לא ממהרים, אין דחיפות, גם אם משהו לא יעשה עכשיו הוא יעשה אחר כך.

ו. משהו ישן וטוב - דווקא *לא* להוציא דברים חדשים למשחק או פעילות. לתת להם קודם למצות את מה שיש בבית, לגלות מחדש משחקים שנשכחו, צבעים שלא השתמשו בהם ועוד. להוציא דברים חדשים אפשר תמיד, אבל זה עלול לעורר ציפיה שבכל רגע של שעמום ״נשלוף איזה שפן מהכובע״. לפעמים באמת שזה בסדר שישתעממו. לפתע תגלו שהם מסוגלים לבד למצוא מה לעשות, פתאום יציעו רעיון נחמד לתעסוקה ויגלו עניין במשחק ישן. אפשר גם להציע וריאציה חדשה לפעילות אהובה. למשל, אם אוהבים לצייר במכחולים, להציע לצבוע קופסא, או קרטונים של קופסאות קורנפלקס שהתרוקנו, במקום דפים. אם אוהבים להשחיל, להשחיל על סוג אחר של חוט או על תיל או על שיפוד... לפעמים אפילו לשבת להרכיב פאזל במקום חדש מעורר עניין מחודש.

ז. יש אחים גדולים בבית? השתמשו בהם לפעילויות יחד עם הילדים הקטנים. האחים יכולים להעסיק אחד את השני במיוחד כאשר מדובר בטווחי גיל סבירים. העניקו לאחים הגדולים אחריות, הציעו שכל אחד בתורו יציע רעיון לפעילות. במידה ויש חצר- משחקי כדור / תופסת / מחבואים / גומי עם האחים יכול להיות פעילות מוצלחת יחד.

ח. ציון יום / חודש המעשים הטובים - הציעו לילדים לחשוב על דרכים יצירתיות לעזור ולתרום בתקופה הזו. למשל, הציעו לשכנים המבוגרים לעשות קניות עבורם או להוציא את הכלב, למדו את סבא וסבתא להשתמש באפליקציות וידאו לשיחות עם המשפחה מרחוק, הכינו מארז למשלוח עבור קרובי משפחה וחברים בבידוד ועוד..

ט. אכלו במטבח והכינו יחד ארוחות צהריים - ארוחת הצהריים היא זמן איכות נפלא בבישול ואפייה עם הילדים ומספקת הפסקה ראויה, במיוחד כשעובדים מהבית. ארוחות הן תחנה מדהימה שיש הרבה מאוד פעילות סביבה לפני ואחרי. יש להורים לפעמים נטייה לראות את המסביב כמשהו ״שקוף״ שצריך לתקתק - שהאוכל כבר יהיה בשולחן, שהכלים כבר יהיו בכיור. אבל גם את זה אפשר לעשות כפעילות ומאוד מאוד בנחת- לתת להם לבחור את כלי האוכל, לעמוד להכין יחד איתם )לפי יכולת, גם אם זה אומר שיאכלו את הסלט תוך כדי שחותכים אותו ובפועל בשולחן לא יאכלו ממנו כלום(. לפנות לפי סוג כלים, לפי צבעים. המטלית היא הצ׳ופר למי שהביא הכי הרבה כלים, וכו׳. הדבר הטוב ביותר הוא להפוך את אזור העבודה שלכם לאזור ללא אוכל. שמרו בקבוק מים או כוס קפה בהישג יד אך את האוכל העיקרי אכלו בפינת האוכל. תוכלו לבקש מהילדים לאסוף מתכונים שתוכלו להכין יחד. לינק למתכונים בריאים ומזינים לתקופת הקורונה. תוכלו לשתף מתכונים ולמצוא עוד הרבה נוספים בקהילת הפייסבוק.

י. שמרו על שגרה ופעילות גופנית: צאו להליכה קצרה מחוץ לבית (בהתאם להנחיות), תעשו תחרויות ריצה, קפיצות, נסו לאתגר את הגוף עם תרגילים חדשים שדורשים תהליכי תרגול. הצטרפו לשיעורי הלייב שלנו של הסטודיו, קחו רעיונות מהבלוג לעוד רצף תרגילים לעבודה עצמית בזמנכם החופשי. היום באינטרנט באמת יש שפע והמון, ולפעמים מבלבל כ"כ עד שלא מאפשר לנו יכולת בחירה ואז מחליטים לוותר. תראו שאתם מתמקדים במשהו שאתם יכולים להתמיד לאורך זמן. גם אם זה 15-20 דק בלבד ביום.

יא. המסך לא תמיד כ"כ מזיק. נסו לצפות בתוכניות לימודיות ומחנכות. למשל:

 1. אתר בידודי - אלפי שעות של תוכן חינוכי לקטנים ולגדולים.

 2. מבודדים - אתר כאן 11 לילדים בעת בידוד.

 3. מאגר הפעלות מוכנות של שטראוס לילדים.

 4. בריין-פופ מתגייסת ללמידה בחירום.

 5. עשר אצבעות - לימוד חשבון בצורה חוויתית.

 6. קריאה ראשונה - אתר ללימוד קריאת עברית.

 7. להיות בתנועה - מאגר משחקים של פעם.

 8. אתר סוכנות החלל הישראלית משתף בפעילויות לילדים בכל הגילאים.

 9. סביבת למידה דיגיטלית.

 10. הרפתקאות דוד אריה - אוסף דפי משחק והפעלות, חידונים, משחקי חשיבה ויצירה.

 11. הכנסו לאתר של מכון דוידסון שהוכן עבור ימים מהבית וגלו עולם שלם של פעילויות לילדים, משחקי מחשב, סרטוני מדע, האזנה לכתבות מוקלטות ועוד.

 12. בנוסף, אתר האקדמיה ללשון העברית - מציע פעילויות נחמדות לילדים, וגם אתם תלמדו משהו חדש על הדרך.


וכעת עוד קצת פעילויות פרקטיות - אם עדיין לא עשיתם, יכול לתת עוד רעיונות להמשך: 1. פעילויות יצירה- זה הזמן לרוקן את כל מגירות חומרי היצירה שיש בבית, מדבקות, סרטים, דפים שונים, גלילי נייר טואלט וקרטוני קורנפלקס ריקים. בלי הגדרות מדוייקות ובלי הנחיות לתת להם להתעסק וליצור.

2. דפי צביעה – חוברות או דפים שמדפיסים בבית של הדמויות אהובות או נושאים שונים. אפשר לצבוע פעם בטושים, פעם בצבעי גועש או צבעי פנדה.

3. צביעת מנדלות- גם מבוגרים יותר יכולים להתחבר לצביעה זו. יש ספרי צביעה ייעודיים שניתן לקנות בחנויות ספרים או פשוט להדפיס מהרשת. נדרשים עפרונות צבעוניים המאפשירם צביעה מדוייקת יותר.

4. פלסטלינה או בצק – יכולים לאפשר שעות של הנאה ביצירה חופשית או לפי נושאים. גם כאן ניתן להעזר בספרים ייעודיים איך לפסל דמויות, סרטוני יוטיוב או פשוט עבודה חופשית.

5. לגו או כל ערכות הרכבה – יכול להתאים לקטנים ולגדולים בהתאם למורכבות הדגם.

6. פאזלים – זה הזמן לחזור קצת לילדות ולהרכיב פאזלים. אני יודעת שלא כולם מתחברים לזה , אבל מי שכן יכול להעביר שעות של הרכבת פאזל של מאות ואף אלפי חלקים.

7. ספרים – בלי לחץ של ספר לפני השינה כי אין זמן, פשוט להתכרבל יחד במיטה ולקרוא.

8. תחפושות – זה הזמן להוציא את כל התחופשות שיש בבית ולתת להם לשחק משחקי תפקידים בתחפושות השונות. רק ללבוש ואז להוריד ושוב ללבוש ושוב להוריד מעביר את הזמן.

9. JUST DANCE – ריקודים מול המסך. ניתן להוריד את האפליקציב לנייד או פשוט להפעיל סרטונים ביוטיוב ולרקוד. לבד או ביחד. ידוע כי מוסיקה משחררת ומרגיעה.

10. יוגה ומדיטציה- זה הזמן להירגע ולנסות לתרגל יוגה או מדיטציה מול סרטוני יוטיוב. כולנו זקוקים כרגע למעט שלווה ואלי זה יעזור.

11. משחקי קופסא – יש עשרות משחקי קופסא, זה הזמן להוציא מהבויידם את כל המשחקים ולהעביר שעות של כיף. יש לא מעט משחקים גם ליחידים ככה שאם יש רק ילד אחד במשפחה גם הוא יכול להנות מזמן משחק.

12. משחקי קלפים – קופסת קלפים ועשרות משחקים אפשריים.

13. דמקה ושש בש, מי שיודע גם שח מט – משחקי לוח מאפשרים זמן כיפי ותחרותי.

14. אתרי משחקים – ניתן למצוא ברשת מגוון אתרים שונים עם משחקים לימודיים או סתם כיפיים

15. סדר וניקיון – זה הזמן לחלק אחריות על משימות בית בין הילדים ולהגיע לכל המקומות שתמיד רצינו.

16. מטבח – הכנת עוגיות או אפילו ארוחות שלמות על ידי ילדים. תנו לילדים לחפש מתכונים ולנסות במטבח. כמובן הכל בהתאם לגיל ורמת אחריות עם הילד.

17. סודוקו – כן אותו משחק הגיון המאפשר להפעיל קצת את המוח. ניתן לרכוש חוברות או להוריד דפים מהרשת.

18. תשחצים ותשבצים – יש עשרות של תשבצים ותשחצים שניתן למצוא באינטרנט בהתאם לגיל ועניין.

19. ספורט – חשוב להקדיש כל יום קצת זמן לספורט בבית או בגינה למטה, לרוץ , לקפוץ בחבל או משחק בכדור. או יחד איתי כמובן באונליין או בשיעורים המוקלטים.

20. גירים – ציור וצביעה על מדרכה מתחת לבית מאפשרת

21. ערב סרטים – עם פופקורן וסרטים באורך מלא. להחשיך את הבית, לסדר כריות ולהנות מסרטים ישנים או חדשים.

22. ללמוד משהו חדש – בוחרים נושא שמעניין ומתעמקים בו, חוקרים, לומדים ומתעניינים.

23. פודקסטים – זה הזמן להכיר לילדים פודקסטים מעניינים ורלוונטיים שהם יכולים להקשיב להם.

24. הרצאות TED – יש עשרות הרצאות סופר מעניינות שיכולים לעניין מתבגרים ולפתוח להם נקודות חשיבה חדשות.

25. אמבטיות ארוכות עם הרבה קצף, צבעי מים ומשחקים.

26. טיפוח גינה – אם יש גינה בבית אז זה הזמן להתחיל לשתול דברים וללמוד לטפל בצמחים. גם אם יש רק מרפסת אפשר לשתול צמחים מתאימים לעדניות.

27. ערב פיצה – מכינים בצק לבד, חותכים תוספות ומכינים פיצה שכל אחד אוהב ואז מתיישבים לאכול יחד.

28. פיקניק בסלון – פורסים שמיכה על הריצפה, מכינים סלסלה עם מטעמים שאוהבים ועושים פקניק באמצע הבית. אפשר גם בדשא מתחת לבית לא חייבים לנסוע רחוק.

29. זכוכית מגדלת – ויורדים למטה לחפש נמלים, שבלולים וג'וקים קטנים.

30. באולינג – ניתן לקנות ערכות בחנויות צעצועים או להכין לבד מבקבוקי מים וכדור.

31. קליעה למטרה – גם כאן ניתן לקנות ערכות בחנויות צעצועים או להכין ערכה לבד מקרטון וכדור ספוג.

32. נינג'ה ישראל – מכינים מסלול מכשולים בתוך הבית מכריות, שרפרפים ושמיכות.

33. קמפינג בית – פותחים אוהל באמצע הסלון או במרפסת אם מזג האוויר מאפשר ומנסים להנות מאווירת הקמפינג בבית.

34.אוהל – שמיכה גדולה ושולחן אוכל הופכים יחד לאוהל ביתית וכיפי למשחק.

35. חדר בריחה – יש ערכות ביתיות שניתן לרכוש ולהפוך את הבית לחדר בריחה מאתגר ומעניין.

36. קריוקי – לא חייבים ערכת קריוקי מקצועית, מיקרופון ( או אפילו מקרופון צעצוע ) ושירי קריוקי לזמן כיפי ושמח.

37. מסיבת ריקודים – מוסיקה בווליום ורוקדים יחד וביחד.

38. מלחמת כריות – אחרי יום ארוך בבית לפעמים כל מה שרוצים זה להוציא את האנרגיה ומה יותר כיפי ממלחמת כריות.

39. מחשק פנטומימה – מתחלקים לזוגות ומנסים לנחש מה המילה שהשני מציג בפנטומימה.

40. ארץ עיר – המשחק המוכר שמתאים בעיקר לילדים שכבר קוראים.

41. לצייר – בקטנה על דף רגיל או ללמוד לצייר עם סרטוני יוטיוב או ציור משותף על בריסטול גדול שכל אחד תורם את חלקו.

42. משחקי מגנטים ומשחקי קוביות – לבנות ולהרכיב לפי הוראות או בדימיון חופשי

43. לכתוב סיפורים או אפילו ספר מתחום עניין של הילד.

44. לצייר קריקטורות.

45. לסדר צעצעוים ישנים – לבחור מה לשמור, מה לתרום ומה לזרוק.

46. תאטרון בובות והצגות – לתת לילדים להכין הצגה ואז להציג ללנו הקהל הכי מפרגן שיש.

47. הכנת בובות מגרב – למי מאיתנו אין גרביים בודדות מסתובבות בבית, זה הזמן להפוך אותן לבובות גרב על ידי מעט בדמיון.

48. תזמורת משותפת – כל אחד לוקח כלי ויחד יוצרים תזמורת משותפת

49. ניסויים מדעיים – בזהירות ועם השגחה עושים יחד ניסויים שונים עם חומרים שלכל אחד יש בבית.

50. פשוט להנות מזמן משותף שנכפה עלינו.מקווה שכל אחד הצליח למצוא לפחות כמה רעיונות חדשים למגוון הפעילויות המשותף. המטרה היא שנסיים את התקופה הזו מחייכים ובעיקר בריאים. מצפה לראותכם בקרוב ולחזור לשגרה :)

פוסטים אחרונים

הצג הכול